Aranacak Kelime :  
  Tüm Reyonlar

  Fırsat Ürünü
Astra Cub 6,35 İçin Ahşap Ceviz Kabze

Fiyati : 0,00 TL KDV Dahil

 
  Güncel Haberler

AV TÜFEĞİ SEÇİMİ YAPARKEN..

ilk tüfeğiniz olacaksa öncelikle, ağırlıklı olarak en çok hangi avlara gideceğinizi gözönüne alarak seçim yapmalısınız. Her av için özel olarak ayrı ayrı seçilmiş tüfekler, mutlaka tüm avlarda kullanılan tek bir tüfeğe nazaran daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar.
      
  Tüm avlar için tek tüfek: 12 kalibre, <--?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /-->71 cm. namlulu, ful () ve çeyrek şoklu ()
   Bıldırcın ve çulluk tüfeği:  12 veya 20 kalibre, 55-60 cm. namlulu, silindir () veya Improved silindir () şoklu
   Ördek tüfeği : 12 veya 20 kalibre, 71 veya 76 cm. namlulu, ful/modified () şoklu
   Kaz tüfeği:  12 kalibre, 71 veya 76 cm. namlulu, ful/ful şoklu
   Keklik tüfeği : Keklik yakın veya uzak havalanma konusunda çok farklılık arzeden bir av kuşu olduğundan tüfek seçiminizde avlanacağınız meraya uygun karar vermeniz daha doğru olur.
    Domuz tüfeği: 12 kalibre, 55 cm. namlulu, silindir/ silindir şoklu
      
Kalibre, namlu boyu ve şok parametrelerini tercih ettiğiniz ava veya avlara uygun olarak tespit ettikten sonra, sıra çifte, superpoze, pompalı ve yarı otomatik tüfek arasındaki seçimi yapmaktır. Tüfek cinsi tamamen kişisel tercih olup, bence aralarından hiçbiri diğerlerine nazaran daha üstün değildir. Çünkü her cins av tüfeğinin bir diğerine kıyasla bazı noktalarda avantajı varsa da, başka açılardan da dezavantaj arzetmektedir. Örneğin yarı otomatik tüfekle, pompalıya göre daha seri atış yapabilirken, fişek sıkışma riski ve yüzde 10 ila 30 arasında, yeni fişeği barut gazı gücüyle sürmesinden dolayı güç kaybı söz konusudur. Ayrıca çifte veya superpozedeki gibi aynı anda değişik iki fişeği namluya sürme avantajı yoktur ve aynı anda iki farklı şok kullanma avantajı yoktur.  
        Kundak tipi, boyu ve düşüklüğü. Önce tabanca veya İngiliz kundak arasında, hangisinin size daha rahat oturduğunu tespit etmelisiniz.  Piyasada İngiliz kundaklı tüfek pek nadiren bulunur ve kundak ölçüleri de, kundak boyu 35,5-36 cm. kundak düşüklüğü de 5,5 cm. gibi bir standarda oturtulmuştur. Bu ölçüler bence 165 cm. boyunda, kısa boyunlu ve kilolu bir avcının ölçüsüdür. Eğer bu yapıda biriyseniz, size uygun tüfek bulmada çok şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Aksi takdirde sipariş üzerine yaptırmanız daha iyi olur.
      

        Yürüyüş avları için özellikle hafif tüfek, hatta sadece 20 kalibre tüfek bence bıldırcın çulluk, keklik ve ördek gibi, kaz ve domuz haricindeki tüm avlar için idealdir. Bek ve güme avlarında tüfeğin ağırlığı önem taşımaz. Ancak kaz ve ördek avında yarı magnum ve magnum fişek kullanacaksanız, bu sefer tam aksi, nispeten, 3,400 gramın üstünde ağır tüfek tercih ediniz. Çünkü geri tepmeyi tüfeğin ağırlığı karşılayacaktır
      

Saklanmanızı gerektiren ördek, kaz gibi güme avlarıyla, domuz gibi bek avlarında kubuzu ve namlusu parlamayan mat tüfekleri tercih ediniz. 
       

       Tüfeğin mekanik özelliklerinden sonra en önemli kısmı ahşap aksamları olan kundak (dipçik) ve el kundağıdır. Daha önceleri de belirttiğim gibi genelde standart üretim tüfeklerde kundak ve el kundakları aşağı yukarı çok yakın ölçülerde imal edilmektedirler. Buna göre, tetiğin önünden kundağın en arkasına kadar olan “kundak boyu” dediğimiz mesafe standart tüfeklerde 35-36 cm arasında, tüfeği düz bir zemine ters olarak yatırdığınız zaman, zeminle kundağın en arka üst noktası arasında kalan mesafe ki “kundak düşüklüğü” 5-5.6 cm olarak üretilmektedir. Bu ölçüler yaklaşık 170 cm boyunda, boyun yüksekliği normal bir avcı için uygundur. Ancak boyunuzun 180 cm üzerinde veya 170 cm altında olması, (ayrıca kısa veya uzun boyunlu) boyunuza göre aşırı kilolu olmanız sizi anında standart dışı bırakacaktır. Bu durumda bir insan nasıl konfeksiyon giyemiyor ve terziye gitmek zorunda kalıyorsa, avda netice almak istiyorsa da tüfeğini ya özel olarak imal ettirmeli veya kundak ve el kundağını ayrıca bir silah ustasında kendi ölçülerine göre düzelttirmelidir.


  El kundağında tüfeği iyi kavramak için önemli olduğundan, elinizin büyüklüğüne ve parmak uzunluğuna uygun kalınlık ve ergonomide yapılmalıdır. Kundak modelleriyle ilgili olarak “ortopedi” sözcüğü sıkça kullanılmakla beraber “ortopedi” aslında tıp literatüründe ayak ergonomisini kasteder.
       Tüfek kundaklarında; tabanca, Monte Carlo, skeet, düz, İngiliz, damla, top kabze, kaz göğsü veya kursaklı İngiliz, gibi çeşit çeşit modeller mevcuttur. Ancak yaygın olarak kullanılan iki ana model vardır; tabanca ve İngiliz. Genelde bu kundakların avantajlarını bilen eski avcılar özellikle İngiliz kundağı tercih ederler. Bence İngiliz kundak, nişan alma esnasında sağ elinizi tabanca kundağa takılmadan daha seri bir şekilde tetiğe ulaştıracaktır. Eski klasik tüfeklerin, hâlâ yine en kaliteli ve pahalı tüfeklerin İngiliz kundaklı olarak yapıldığına bakarsak Holland Holland, Westley Richards, Beretta, Browning, Perazzi gibi imalatçıların bir bildikleri vardır herhalde. İngiliz kundak ayrıca hafiflik avantajı da sağlar.
       Seçeceğiniz tüfeğin kundağının, yukarıdan veya arkadan baktığınızda tüfeğin ekseninden sağa doğru çok hafif kaçık olmasına dikkat ediniz. Kaçıklık kundağın arka üst kısmından 4 mm, kundağın arka alt kısmından 8 mm kadar olmalıdır. Bu şekilde kundak, göz ve kundağı yasladığınız sağ omuz arasındaki mesafeyi kompanse edecek ve tüfeğin üstüne yatarak zaman kaybetmenizi ve kötü nişan almanızı önleyecektir. Solaklar için tabii ki tam tersi olması gerekir, eğer bulabilirlerse.
      
       Ördek, kaz ve domuz gibi kamuflaj gerektiren bek avlarında kullanacağınız tüfeklerin namlu ve diğer metal aksamlarının mat olmasına dikkat etmelisiniz. Parlak menevişli tüfekler güneş ışıklarını yansıtacağı için ne kadar iyi kamuflaj yapmış olsanız dahi sizi belli edecektir. Yürüyüş avlarında daha ağırlıklı çıkmayı planlıyorsanız tercih edeceğiniz tüfekler 3 kg’ın altında olmalıdır. Avdaki ilk iki saatten sonra 3 kg’ın üstündeki her 100 gram tüfeğe 0.5 kg ilave edecektir. Üzerinizde taşıdığınız herhangi bir aksesuar, moment mesafesi sıfır olacağından size bire bir yük getirirken, av tüfeğinizin ağırlık merkezi genelde vücudunuzun ekseninden ortalama 40-50 cm uzakta bulunacağından moment oluşur ve mesafe ile lineer (doğru) orantılı olarak ekstra ağırlık bindirir ve bu ağırlık özellikle hava ısısının artmasıyla ve saatler ilerledikçe eksponensiyel olarak artar. Özellikle bıldırcın ve keklik avları için ağırlıkları 2600-2800 gr arasında değişen 20 kalibre tüfekleri öneririm. Yalnız bek avı olan kaz ve ördek avlarında eğer magnum veya 36 gr 40 gr gibi dolular kullanacaksanız, tam tersi 3250 gr ve üstü tüfekleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde hem tüfek şahlanacaktır hem de ilk on onbeş atıştan sonra omuzunuz ve yanağınız acıyacaktır. Ağır dolularda yarı otomatik tüfekler “recoli” sayesinde yani fişek sürmek ve mekanizmayı yeniden kurmak için yaptığı geri hareket esnasında mekanizmadaki yay amortisör vazifesi görmekte ve geri tepmeyi minimuma indirmektedir. Ancak yarı otomatiklerde de yüzde on ila onbeş arasında enerji kaybı söz konusudur. 
      

Kaz avı haricinde “magnum” tüfek gerekli değildir. Bunun içinde senede veya ömrünüzde bir iki kere gidebileceğiniz kaz avına da uysun diye magnum tüfeğin hamallığını yapmak pek akıllıca değildir. Ayrıca fişek yatağının 6 mm uzun olmasının standart fişek kullanıldığında saçma dağılımını bozduğunu iddia edenler de vardır.<--?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /--> 
  Alışveriş Sepeti
Alisveris sepetinize henüz ürün eklememissiniz.

  Üye Girişi

  Gerekli Bilgiler

  Güncel Haberler

  Popüler Ürünler
Dargo Özel 40 lı Avcı Yeleği
Fiyati : 0,00 TL
Dargo Özel 40 lı Avcı Yeleği
Pirinç Tabanca Harbi Takımı
Fiyati : 35,00 TL
Pirinç Tabanca Harbi Takımı
12 Kalibre Av Tüfeği için Lazer Pointer
Fiyati : 110,00 TL
12 Kalibre Av Tüfeği için Lazer Pointer
Lazer 4-16x40 AOE Işıklı Tüfek Dürbünü
Fiyati : 275,00 TL
Lazer 4-16x40 AOE Işıklı Tüfek Dürbünü
Mesafe Ölçer 6x25
Fiyati : 600,00 TL
Mesafe Ölçer 6x25
GEZER BEZLI BALIKÇI TULUM CIZME
Fiyati : 0,00 TL
GEZER BEZLI BALIKÇI TULUM CIZME
DERİ FİŞEKLİK 30 LU
Fiyati : 0,00 TL
DERİ FİŞEKLİK 30 LU
HARBİ TAKIMI ASİL
Fiyati : 0,00 TL
HARBİ TAKIMI ASİL
Sig Sauer P 210 Tabanca Kabzesi
Fiyati : 0,00 TL
Sig Sauer P 210 Tabanca Kabzesi
Sarsılmaz Mega Serisi Osmanlı ve Kartal Logo İşlemeli Kabze
Fiyati : 100,00 TL
Sarsılmaz Mega Serisi Osmanlı ve Kartal Logo İşlemeli Kabze

Company : Mehmet Ali Kaya - Kaya Av Market
End Date : 20.5.2001
URL : https://www.kayaavmarket.com/
Address : İstiklal mahallesi Atatürk Caddesi 5011 sokak No:6 Merkez/OSMANİYE....................................................... EMail: kayasilah@hotmail.com , admin@kayaavmarket.com , Kaya Silah San® Mehmet Ali KAYA tescilli markasıdır.
Telephone : Saat 08:00 ile 17:00 arası Tel :0 328 812 09 40 Whatsapp & Mobil:0 505 434 27 34
Email Contact : kayasilah@hotmail.com
 

The following information has been self-reported by the entity to which it relates for the purpose of assignment of a unique identifier (CUI). The information has not been verified nor has the entity been authenticated, credentialed, verified, or investigated in any way.


       
Sitemizde kullanilan resimler, metinler ve diger tüm içeriklerin telif haklari firmamiza aittir. Bu sitede yer alan içerikler, firmamizin izni olmadan basili veya elektronik bir ortamda kesinlikle izinsiz olarak kullanilamaz ve çogaltilamaz.
Bu sitede, Kolaymağaza E-Ticaret Sistemi altyapısı kullanılmaktadır.